  • Mfr # NG3M450LK
  • Zoro # G3593771
Width
4.98mm
Grade
TN6025
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NG3M450LK
Country of Origin
United States
Width
4.98mm
Corner Radius
0.38mm
Insert Size
Depth of Cut
3.81mm
Seat Size
Max. Grooving Width
4.50mm
Thickness
8.74mm
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
Coating
AlTiN
Insert Material
ISO Number
NG3M450LK
10 Degrees
Finish - Machining
AlTiN
ANSI Code
NG3M450LK
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Hole Type
No Hole
Feed Type
High
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 4.50mm, ANSI Code NG3M450LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD