  • Mfr # NG4189LK
  • Zoro # G3596885
/ea
Key Features
Style
NG-K
Insert Seat Size
4
Width
0.2560 in
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6010
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NG4189LK
Country of Origin
Italy
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
0.2560 in
Corner Radius
0.0250 in
Insert Size
Seat Size
Thickness
0.4530 in
Depth of Cut
1/4 in
Max. Grooving Width
0.1890 in
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
NG-K
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6010
Cutting Direction
Left Hand
Mounting Style
Notch
Insert Style
Coating
ALOX-SN
Lead Angle
11 Degrees
Insert Material
Carbide
ISO Number
NG4189LK
No. of Edges
2
Application
Grooving
Rake
10 Degrees
Number of Cutting Edges
2
Secondary Material Application ISO Code
H
Hole Type
No Hole
Chip-Breaker Code
K
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Secondary Material Application
Hardened Steel
Coating Process
PVD
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Cutting Application
Grooving
ANSI Code
NG4189LK
Manufacturer Grade
Material - Machining
Carbide
Clearance Angle
11 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Chip-Breaker Style
Double Sided
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 0.1890 in, ANSI Code NG4189LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD