  • Mfr # NG4189RK
  • Zoro # G3595503
Width
0.2560 in
Grade
TN6010
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NG4189RK
Country of Origin
United States
Width
0.2560 in
Corner Radius
0.0250 in
Insert Size
Depth of Cut
1/4 in
Thickness
0.4530 in
Max. Grooving Width
0.1890 in
Grade
TN6010
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
NG4189RK
Coating
ALOX-SN
Measurement System
Fractional Inch
ANSI Code
NG4189RK
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Secondary Material Application ISO Code
H
Secondary Material Application
Hardened Steel
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 0.1890 in, ANSI Code NG4189RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD