  • Mfr # NG4M350RK
  • Zoro # G3597052
/ea
Key Features
Style
TopGroove(TM)
Width
6.50mm
Grade
TN6025
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NG4M350RK
Country of Origin
Germany
Width
6.50mm
Insert Size
Corner Radius
0.64mm
Seat Size
Max. Grooving Width
3.50mm
Thickness
11.51mm
Depth of Cut
6.35mm
Parting and Grooving Insert
Style
TopGroove(TM)
Grade
TN6025
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
NG4M350RK
Coating
AlTiN
Notch
Finish - Machining
AlTiN
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
ANSI Code
NG4M350RK
Feed Type
High
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 3.50mm, ANSI Code NG4M350RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD