  • Mfr # NGD3M200LK
  • Zoro # G3598041
/ea
Key Features
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NGD3M200LK
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Corner Radius
0.25mm
Insert Size
Depth of Cut
4.06mm
Max. Grooving Width
2.00mm
Seat Size
Thickness
8.74mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
Application
Grooving
No. of Edges
1
Coating
AlTiN
Insert Material
Carbide
Mounting Style
Notch
Insert Style
NGD-K
ISO Number
NGD3M200LK
Rake
10 Degrees
Lead Angle
11 Degrees
Coating Process
PVD
Measurement System
Metric
Feed Type
High
Finish - Machining
AlTiN
Cutting Application
Grooving
Manufacturer Grade
Hole Type
No Hole
Chip-Breaker Style
On One Side
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Chip-Breaker Code
K
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Material - Machining
Carbide
ANSI Code
NGD3M200LK
Number of Cutting Edges
1
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Clearance Angle
11 Degrees
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 2.00mm, ANSI Code NGD3M200LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD