  • Mfr # NGD3M250LK
  • Zoro # G3600324
Width
4.98mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NGD3M250LK
Width
4.98mm
Corner Radius
0.25mm
Insert Size
Max. Grooving Width
2.50mm
Thickness
8.74mm
Depth of Cut
6.35mm
ISO Number
NGD3M250LK
ANSI Code
NGD3M250LK
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 2.50mm, ANSI Code NGD3M250LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD