  • Mfr # NGD3M350LK
  • Zoro # G3598364
/ea
Key Features
Style
TopGroove(TM)
Width
4.98mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
NGD3M350LK
Width
4.98mm
Corner Radius
0.38mm
Insert Size
Thickness
8.74mm
Depth of Cut
6.35mm
Max. Grooving Width
3.50mm
Parting and Grooving Insert
Style
TopGroove(TM)
ISO Number
NGD3M350LK
ANSI Code
NGD3M350LK
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 3.50mm, ANSI Code NGD3M350LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD