  • Mfr # NGD4189RK
  • Zoro # G3593869
/ea
Key Features
Style
NGD-K
Insert Seat Size
4
Width
0.2560 in
Grade
TN6010
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NGD4189RK
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
0.2560 in
Insert Size
Corner Radius
0.0250 in
Depth of Cut
3/8 in
Seat Size
Max. Grooving Width
0.1890 in
Thickness
0.4530 in
Parting and Grooving Insert
Style
Grade
TN6010
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
NGD4189RK
Coating
ALOX-SN
ANSI Code
NGD4189RK
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Hardened Steel
Secondary Material Application ISO Code
H
Measurement System
Fractional Inch
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 0.1890 in, ANSI Code NGD4189RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD