  • Mfr # NGD4M500RK
  • Zoro # G3593841
/ea
Key Features
Style
NGD-K
Insert Seat Size
4
Width
6.50mm
Grade
TN6010
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NGD4M500RK
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
6.50mm
Insert Size
Corner Radius
0.64mm
Seat Size
Depth of Cut
12.70mm
Thickness
11.51mm
Max. Grooving Width
5.00mm
Parting and Grooving Insert
Style
Grade
TN6010
Cutting Direction
Right Hand
Coating
ALOX-SN
ISO Number
NGD4M500RK
Secondary Material Application ISO Code
H
Secondary Material Application
Hardened Steel
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Manufacturer Grade
Measurement System
Metric
ANSI Code
NGD4M500RK
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 5.00mm, ANSI Code NGD4M500RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD