  • Mfr # NR2M075L
  • Zoro # G3595905
/ea
Key Features
Insert Seat Size
2
Width
3.84mm
Chip-Breaker
No
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NR2M075L
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
2
Width
3.84mm
Insert Size
Corner Radius
0.75mm
Depth of Cut
2.79mm
Seat Size
Max. Grooving Width
1.50mm
Thickness
5.56mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Chip-Breaker
No
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
Lead Angle
11 Degrees
Insert Material
Carbide
Insert Style
NR
ISO Number
NR2M075L
Application
Grooving
No. of Edges
Rake
Neutral
Mounting Style
Notch
Coating
AlTiN
Coating Process
PVD
ANSI Code
NR2M075L
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Clearance Angle
11 Degrees
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Feed Type
High
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Manufacturer Grade
Cutting Application
Grooving
Number of Cutting Edges
Hole Type
No Hole
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 1.50mm, ANSI Code NR2M075L, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD