  • Mfr # NR3M125L
  • Zoro # G3596300
/ea
Key Features
Style
TopGroove(TM)
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Chip-Breaker
No
Grade
TN6025
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NR3M125L
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Corner Radius
1.25mm
Insert Size
Seat Size
Thickness
8.74mm
Depth of Cut
3.81mm
Max. Grooving Width
2.50mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
TopGroove(TM)
Chip-Breaker
No
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
Insert Material
Carbide
Coating
AlTiN
Rake
Neutral
Lead Angle
11 Degrees
Insert Style
NR
ISO Number
NR3M125L
Mounting Style
Notch
Application
Grooving
No. of Edges
2
Hole Type
No Hole
Cutting Application
Grooving
Measurement System
Metric
Clearance Angle
11 Degrees
Feed Type
High
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Material - Machining
Carbide
Manufacturer Grade
Number of Cutting Edges
2
Coating Process
PVD
ANSI Code
NR3M125L
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 2.50mm, ANSI Code NR3M125L, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD