  • Mfr # WC014M1BR06M02
  • Zoro # G3592450
/ea
Key Features
Style
Precision Molded
Width
1.15mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WC014M1BR06M02
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Width
1.15mm
Corner Radius
0.20mm
Insert Size
1B
Overall Length
9.02mm
Thickness
3.12mm
Seat Size
1B
Max. Grooving Width
1.40mm
Reference Length
9.02mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
Precision Molded
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Right Hand
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K)
Lead Angle
10.5 Degrees
No. of Edges
1
Insert Material
Carbide
Insert Style
WC-U-M
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Coating
AlTiN
Application
Grooving
ISO Number
WC014M1BR06M02
Number of Cutting Edges
1
Cutting Application
Grooving
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Material - Machining
Carbide
Manufacturer Grade
Chip-Breaker Style
On One Side
ANSI Code
WC014M1BR06M02
Finish - Machining
AlTiN
Clearance Angle
10.5 Degrees
Chip-Breaker Code
M
Hole Type
No Hole
Coating Process
PVD
Primary Material Application ISO Code
S
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 1.40mm, Side Cutting Edge Angle 6 Degrees , ANSI Code WC014M1BR06M02, Chip-Breaker Code M, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10.5 Degrees , Coating Process PVD