  • Mfr # WG192I04U1PN
  • Zoro # G3821323
/ea
Key Features
Style
Precision Molded
Insert Seat Size
4
Width
0.1410 in
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WG192I04U1PN
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
0.1410 in
Corner Radius
0.0160 in
Overall Length
0.4010 in
Insert Size
Reference Length
0.4010 in
Max. Grooving Width
0.1920 in
Thickness
0.1745 in
Depth of Cut
0.0790 in
Seat Size
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
Precision Molded
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Lead Angle
10.5 Degrees
Insert Material
Carbide
Insert Style
WG-U-PN
Application
Grooving
No. of Edges
1
Rake
Negative
ISO Number
WG192I04U1PN
Coating
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Hole Type
No Hole
Manufacturer Grade
Chip-Breaker Style
On One Side
ANSI Code
WG192I04U1PN
Chip-Breaker Code
PN
Cutting Application
Grooving
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Clearance Angle
10.5 Degrees
Coating Process
PVD
Number of Cutting Edges
1
Measurement System
Fractional Inch
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 0.1920 in, ANSI Code WG192I04U1PN, Chip-Breaker Code PN, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10.5 Degrees , Coating Process PVD