  • Mfr # WG255I06U1PN
  • Zoro # G3821490
/ea
Key Features
Style
Precision Molded
Insert Seat Size
6
Width
0.2120 in
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WG255I06U1PN
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Seat Size
6
Width
0.2120 in
Overall Length
0.5740 in
Corner Radius
0.0160 in
Insert Size
Seat Size
Max. Grooving Width
0.2550 in
Thickness
0.2009 in
Reference Length
0.5740 in
Depth of Cut
0.1020 in
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
Precision Molded
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Insert Style
WG-U-PN
No. of Edges
1
Insert Material
Carbide
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
ISO Number
WG255I06U1PN
Coating
AlTiN
Rake
Negative
Application
Grooving
Lead Angle
10.5 Degrees
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Material - Machining
Carbide
Chip-Breaker Code
PN
ANSI Code
WG255I06U1PN
Finish - Machining
AlTiN
Number of Cutting Edges
1
Hole Type
No Hole
Coating Process
PVD
Chip-Breaker Style
On One Side
Manufacturer Grade
Cutting Application
Grooving
Clearance Angle
10.5 Degrees
Primary Material Application ISO Code
S
Measurement System
Fractional Inch
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 0.2550 in, ANSI Code WG255I06U1PN, Chip-Breaker Code PN, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10.5 Degrees , Coating Process PVD