  • Mfr # WG192I04U1PT
  • Zoro # G3597332
Width
0.1410 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WG192I04U1PT
Country of Origin
Mexico
Width
0.1410 in
Insert Size
Corner Radius
0.0150 in
Overall Length
0.4010 in
Thickness
0.1740 in
Depth of Cut
0.0790 in
Max. Grooving Width
0.1920 in
Reference Length
0.4010 in
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Composites (O), Hardened (H), Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Insert Style
WG-U-PT
ISO Number
WG192I04U1PT
Chip-Breaker Code
PT
ANSI Code
WG192I04U1PT
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 0.1920 in, ANSI Code WG192I04U1PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10.5 Degrees , Coating Process PVD