  • Mfr # WG255I06U1PT
  • Zoro # G3597770
/ea
Key Features
Style
Precision Molded
Insert Seat Size
6
Width
0.2120 in
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WG255I06U1PT
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Seat Size
6
Width
0.2120 in
Overall Length
0.5740 in
Insert Size
Corner Radius
0.0160 in
Reference Length
0.5740 in
Thickness
0.2010 in
Depth of Cut
0.1020 in
Seat Size
Max. Grooving Width
0.2550 in
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
Precision Molded
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Composites (O), Hardened (H), Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Insert Style
WG-U-PT
ISO Number
WG255I06U1PT
Lead Angle
10.5 Degrees
Coating
AlTiN
Insert Material
Carbide
No. of Edges
1
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Application
Grooving
Hole Type
No Hole
Chip-Breaker Code
PT
Number of Cutting Edges
1
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Manufacturer Grade
Clearance Angle
10.5 Degrees
Coating Process
PVD
ANSI Code
WG255I06U1PT
Cutting Application
Grooving
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application ISO Code
S
Chip-Breaker Style
On One Side
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Fractional Inch
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 0.2550 in, ANSI Code WG255I06U1PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10.5 Degrees , Coating Process PVD