  • Mfr # WMTC030R12CM17
  • Zoro # G3600114
Insert Seat Size
3
Width
2.39mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WMTC030R12CM17
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
3
Width
2.39mm
Overall Length
25.40mm
Insert Size
Corner Radius
0.17mm
Thickness
4.69mm
Reference Length
25.40mm
Seat Size
Max. Grooving Width
3.00mm
Cutting Direction
Right Hand
Insert Style
WMT-CM
ISO Number
WMTC030R12CM17
ANSI Code
WMTC030R12CM17
PVD
Side Cutting Edge Angle
12 Degrees
Manufacturer Grade
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 3.00mm, Side Cutting Edge Angle 12 Degrees , ANSI Code WMTC030R12CM17, Chip-Breaker Code CM, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD