  • Mfr # WMTC040L05CM17
  • Zoro # G3593062
Insert Seat Size
4
Width
3.15mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WMTC040L05CM17
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
3.15mm
Insert Size
Overall Length
25.40mm
Corner Radius
0.17mm
Reference Length
25.40mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Seat Size
Thickness
4.60mm
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
WMTC040L05CM17
Insert Style
WMT-CM
ANSI Code
WMTC040L05CM17
High
Side Cutting Edge Angle
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 4.00mm, Side Cutting Edge Angle 5 Degrees , ANSI Code WMTC040L05CM17, Chip-Breaker Code CM, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD