  • Mfr # WMTC015N00CMW08
  • Zoro # G3599755
/ea
Key Features
Style
WMT
Insert Seat Size
1
Width
1.19mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WMTC015N00CMW08
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Insert Seat Size
1
Width
1.19mm
Corner Radius
0.08mm
Overall Length
19.30mm
Insert Size
Max. Grooving Width
1.50mm
Thickness
4.26mm
Reference Length
19.30mm
Seat Size
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
WMT
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Lead Angle
5 Degrees
No. of Edges
2
Coating
AlTiN
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Insert Material
Carbide
Insert Style
WMT-CM-W
ISO Number
WMTC015N00CMW08
Application
Grooving
Chip-Breaker Style
On One Side
Clearance Angle
5 Degrees
Cutting Application
Turning
Number of Cutting Edges
2
Manufacturer Grade
Secondary Material Application ISO Code
K, P
Feed Type
High
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Material - Machining
Carbide
Coating Process
PVD
Hole Type
No Hole
Secondary Material Application
Cast Iron, Steel
Chip-Breaker Code
CM
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
ANSI Code
WMTC015N00CMW08
Measurement System
Metric
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 1.50mm, ANSI Code WMTC015N00CMW08, Chip-Breaker Code CM, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD