  • Mfr # WMTC040N00CMW17
  • Zoro # G3821034
Insert Seat Size
4
Width
3.15mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WMTC040N00CMW17
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
3.15mm
Overall Length
25.40mm
Insert Size
Corner Radius
0.17mm
Seat Size
Thickness
4.61mm
Reference Length
25.40mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Cutting Direction
Neutral
Insert Style
WMT-CM-W
ISO Number
WMTC040N00CMW17
ANSI Code
WMTC040N00CMW17
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 4.00mm, ANSI Code WMTC040N00CMW17, Chip-Breaker Code CM, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD