  • Mfr # WMTS200M2P02PT
  • Zoro # G3593412
/ea
Key Features
Style
WMT
Insert Seat Size
2
Width
1.68mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WMTS200M2P02PT
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
2
Width
1.68mm
Corner Radius
0.15mm
Insert Size
Overall Length
19.10mm
Seat Size
Thickness
4.21mm
Reference Length
19.10mm
Max. Grooving Width
2.00mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
WMT
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Insert Material
Carbide
ISO Number
WMTS200M2P02PT
Insert Style
WMT-P-PT
No. of Edges
Application
Grooving
Lead Angle
5 Degrees
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Coating
AlTiN
ANSI Code
WMTS200M2P02PT
Manufacturer Grade
Chip-Breaker Style
On One Side
Chip-Breaker Code
PT
Cutting Application
Grooving, Turning
Finish - Machining
AlTiN
Hole Type
No Hole
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Coating Process
PVD
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Secondary Material Application ISO Code
K, P
Clearance Angle
5 Degrees
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Cast Iron, Steel
Number of Cutting Edges
Feed Type
High
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 2.00mm, ANSI Code WMTS200M2P02PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD