  • Mfr # WMTS300M3P03PT
  • Zoro # G3599371
/ea
Key Features
Style
WMT
Insert Seat Size
3
Width
2.39mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WMTS300M3P03PT
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Seat Size
3
Width
2.39mm
Overall Length
25.65mm
Insert Size
Corner Radius
0.31mm
Seat Size
Reference Length
25.65mm
Thickness
4.66mm
Max. Grooving Width
3.00mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
WMT
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Coating
AlTiN
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Lead Angle
5 Degrees
Insert Style
WMT-P-PT
Application
Grooving
Insert Material
Carbide
No. of Edges
2
ISO Number
WMTS300M3P03PT
Coating Process
PVD
Finish - Machining
AlTiN
ANSI Code
WMTS300M3P03PT
Measurement System
Metric
Number of Cutting Edges
2
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Manufacturer Grade
Chip-Breaker Style
On One Side
Secondary Material Application
Cast Iron, Steel
Cutting Application
Grooving, Turning
Chip-Breaker Code
PT
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Clearance Angle
5 Degrees
Feed Type
High
Hole Type
No Hole
Secondary Material Application ISO Code
K, P
Material - Machining
Carbide
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 3.00mm, ANSI Code WMTS300M3P03PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD