  • Mfr # WMTS300M3P06PT
  • Zoro # G3593762
Width
2.39mm
Grade
WU10PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WMTS300M3P06PT
Country of Origin
United States
Width
2.39mm
Corner Radius
0.61mm
Insert Size
Overall Length
25.65mm
Thickness
4.66mm
Max. Grooving Width
3.00mm
Seat Size
Reference Length
25.65mm
Grade
WU10PT
Insert Style
WMT-P-PT
ISO Number
WMTS300M3P06PT
Coating
AlTiN
Manufacturer Grade
Coating Process
PVD
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, K, P
Chip-Breaker Code
PT
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Secondary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Steel
ANSI Code
WMTS300M3P06PT
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 3.00mm, ANSI Code WMTS300M3P06PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD