  • Mfr # WMTS400M4P03PT
  • Zoro # G3821070
/ea
Key Features
Style
WMT
Insert Seat Size
4
Width
3.15mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU10PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WMTS400M4P03PT
Country of Origin
Canada
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
3.15mm
Insert Size
Overall Length
25.40mm
Corner Radius
0.31mm
Seat Size
Thickness
4.60mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Reference Length
25.40mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
WMT
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU10PT
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
WMTS400M4P03PT
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Lead Angle
5 Degrees
Insert Style
WMT-P-PT
Application
Grooving
No. of Edges
2
Insert Material
Carbide
Coating
AlTiN
ANSI Code
WMTS400M4P03PT
Clearance Angle
5 Degrees
Finish - Machining
AlTiN
Secondary Material Application ISO Code
H, K, P
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Hole Type
No Hole
Cutting Application
Grooving, Turning
Coating Process
PVD
Manufacturer Grade
Chip-Breaker Code
PT
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Chip-Breaker Style
On One Side
Number of Cutting Edges
2
Secondary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Steel
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 4.00mm, ANSI Code WMTS400M4P03PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD