  • Mfr # WMTS800M8P06PT
  • Zoro # G3592545
/ea
Key Features
Style
WMT
Insert Seat Size
8
Width
5.84mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WMTS800M8P06PT
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Insert Seat Size
8
Width
5.84mm
Insert Size
Corner Radius
0.61mm
Overall Length
28.57mm
Reference Length
28.57mm
Thickness
6.97mm
Max. Grooving Width
8.00mm
Seat Size
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
WMT
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Application
Grooving
Insert Style
WMT-P-PT
ISO Number
WMTS800M8P06PT
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Number of Cutting Edges
2
Measurement System
Metric
Chip-Breaker Code
PT
Material - Machining
Carbide
Clearance Angle
7 Degrees
Coating Process
PVD
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Feed Type
High
ANSI Code
WMTS800M8P06PT
Finish - Machining
AlTiN
Hole Type
No Hole
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Chip-Breaker Style
On One Side
Manufacturer Grade
Cutting Application
Grooving, Turning
Secondary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application ISO Code
K, P
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 8.00mm, ANSI Code WMTS800M8P06PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 7 Degrees , Coating Process PVD