  • Mfr # WMTS156I4P03PH
  • Zoro # G3597235
/ea
Key Features
Style
WMT
Insert Seat Size
4
Width
0.1240 in
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WMTS156I4P03PH
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
0.1240 in
Insert Size
Corner Radius
0.0120 in
Overall Length
1 in
Max. Grooving Width
0.1560 in
Seat Size
Thickness
0.1810 in
Reference Length
1 in
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
WMT
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
WMTS156I4P03PH
Insert Style
WMT-U-PH
No. of Edges
2
Insert Material
Carbide
Coating
AlTiN
Application
Grooving
Lead Angle
5 Degrees
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Cutting Application
Grooving, Turning
Feed Type
High
Hole Type
No Hole
Secondary Material Application
Cast Iron, Steel
Measurement System
Fractional Inch
Material - Machining
Carbide
Chip-Breaker Code
PH
Secondary Material Application ISO Code
K, P
Finish - Machining
AlTiN
Coating Process
PVD
Chip-Breaker Style
On One Side
Manufacturer Grade
Number of Cutting Edges
2
ANSI Code
WMTS156I4P03PH
Clearance Angle
5 Degrees
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 0.1560 in, ANSI Code WMTS156I4P03PH, Chip-Breaker Code PH, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD