  • Mfr # WMTS300M3P06PH
  • Zoro # G3594620
Width
2.39mm
Grade
WU10HT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WMTS300M3P06PH
Country of Origin
United States
Width
2.39mm
Corner Radius
0.60mm
Insert Size
Overall Length
25.65mm
Seat Size
Reference Length
25.65mm
Thickness
4.65mm
Max. Grooving Width
3.00mm
Grade
WU10HT
Coating
Bright (Uncoated)
ISO Number
WMTS300M3P06PH
Insert Style
WMT-U-PH
ANSI Code
WMTS300M3P06PH
Secondary Material Application ISO Code
M
Chip-Breaker Code
PH
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Secondary Material Application
Stainless Steel
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
N, S
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 3.00mm, ANSI Code WMTS300M3P06PH, Chip-Breaker Code PH, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees