  • Mfr # WMTS800M8P03PH
  • Zoro # G3592755
/ea
Key Features
Style
WMT
Insert Seat Size
8
Width
5.84mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WMTS800M8P03PH
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Insert Seat Size
8
Width
5.84mm
Overall Length
28.57mm
Insert Size
Corner Radius
0.30mm
Reference Length
28.57mm
Max. Grooving Width
8.00mm
Thickness
6.94mm
Seat Size
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
WMT
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
No. of Edges
2
Insert Material
Carbide
ISO Number
WMTS800M8P03PH
Coating
AlTiN
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Lead Angle
7 Degrees
Application
Grooving
Insert Style
WMT-U-PH
Secondary Material Application
Cast Iron, Steel
Clearance Angle
7 Degrees
ANSI Code
WMTS800M8P03PH
Measurement System
Metric
Cutting Application
Grooving, Turning
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
M, N, S
Number of Cutting Edges
2
Feed Type
High
Hole Type
No Hole
Material - Machining
Carbide
Chip-Breaker Style
On One Side
Secondary Material Application ISO Code
K, P
Finish - Machining
AlTiN
Coating Process
PVD
Chip-Breaker Code
PH
Manufacturer Grade
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 8.00mm, ANSI Code WMTS800M8P03PH, Chip-Breaker Code PH, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 7 Degrees , Coating Process PVD