  • Mfr # WR0800M08P00PC
  • Zoro # G3594234
/ea
Key Features
Style
Precision Ground
Insert Seat Size
8
Width
7.18mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WR0800M08P00PC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Seat Size
8
Width
7.18mm
Corner Radius
4.00mm
Overall Length
17.41mm
Insert Size
Thickness
6.39mm
Reference Length
17.41mm
Seat Size
Max. Grooving Width
8.00mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
Precision Ground
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Composites (O), Hardened (H), Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Lead Angle
10 Degrees
No. of Edges
1
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Insert Material
Carbide
ISO Number
WR0800M08P00PC
Coating
AlTiN
Application
Grooving
Insert Style
WR-P-PC
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
S
Manufacturer Grade
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Hole Type
No Hole
Cutting Application
Grooving, Profiling
Chip-Breaker Code
PC
Measurement System
Metric
Chip-Breaker Style
On One Side
Coating Process
PVD
Clearance Angle
10 Degrees
Number of Cutting Edges
1
ANSI Code
WR0800M08P00PC
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 8.00mm, ANSI Code WR0800M08P00PC, Chip-Breaker Code PC, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10 Degrees , Coating Process PVD