Indexable Boring Bar, GSPI375625155L, 4-1/2 in L, High Speed Steel
  • Mfr # GSPI375625155L
  • Zoro # G3576070
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4-1/2 in
Shank Material
High Speed Steel
ANSI Code
GSPI375625155L
Shank Dia.
5/8 in
Insert Size
151505
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GSPI375625155L
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4-1/2 in
Shank Dia.
5/8 in
Insert Size
151505
Cutting Height
0.0075 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Shank Length
3 in
Min. Bore Dia.
0.5150 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
ANSI Code
GSPI375625155L
Lead Angle
-5 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Rake
0 Degrees Axial, 0 Degrees Radial
Left/Right Hand
Left Hand
Insert Holding Type
Screw On
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Approach Angle
95 Degrees
Compatible Hardware
T7 Insert Screw
ISO Number
GSPI375625155L
Center to Cutting Tip
0.3120 in
Cutting Application
Profiling
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
1
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Number of Inserts
1
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Boring Bar, Overall Length 4-1/2 in, GSPI375625155L, 95 Degrees , 0.3120 in, T7 Insert Screw, Coolant Through, Profiling, Left Hand