Indexable Grooving and Parting Toolholder, A16RWMTEL0316N, 8 in L, High Speed Steel
  • Mfr # A16RWMTEL0316N
  • Zoro # G3575370
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
8 in
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Grooving
Rake
-3 Degrees Radial;0 Degrees Axial
Left/Right Hand
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A16RWMTEL0316N
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
8 in
Shank Dia.
25.4000 in
Max. Bore Depth
50.00mm
Depth of Cut
16.00mm
Max. Grooving Width
1/8"
Details
Item
Indexable Grooving and Parting Toolholder
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Grooving
ANSI Code
A16RWMTEL0316N
Cutting Direction
Left Hand
Rake
Left/Right Hand
Lead Angle
0 Degrees
Type
Clamping
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
WMT
ISO Number
A16RWMTEL0316N
Cutting Application
Inside Diameter Grooving
Insert Holding Type
Clamp
Cutting Location
Internal
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Grooving and Parting Toolholder, WMT, Insert Shape Grooving, Overall Length 8 in, A16RWMTEL0316N, Coolant Through, Inside Diameter Grooving, Left Hand