  • Mfr # TCF1210R3SLR125E
  • Zoro # G3777625
Key Features
Diameter
1-1/4"
Ratio
2.5xD
Shank Dia.
1-1/4 in
Mounting Style
Screw Clamp
Shank Length
60.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TCF1210R3SLR125E
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Diameter
1-1/4"
Shank Dia.
1-1/4 in
Shank Length
60.00mm
Overall Length
185.98mm
Min. Drill Dia.
30.73mm
Depth x Dia. Ratio
2.5xD
Max. Drilling Depth
93.32mm
Flute Length
121.00mm
Max. Drill Dia.
31.74mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Mounting Style
Screw Clamp
ISO Number
TCF1210R3SLR125E
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
TCF
Central Insert Style
TCF
Number of Coolant Holes
2
Flute Type
Slow Spiral
Flanged Shank
Yes
Number of Inserts
2
Spiral Direction
Right Hand
ANSI Code
TCF1210R3SLR125E
Drilling Application
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Insert Drill, 2.5xD, Max. Drilling Depth 93.32mm, TCF1210R3SLR125E, TCF, Coolant Through