  • Mfr # TCF1313R3SLR125E
  • Zoro # G3778300
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
1-1/4"
Ratio
3xD
Cutting Direction
Right Hand
Shank Length
60.00mm
Shank Dia.
1-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF1313R3SLR125E
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Diameter
1-1/4"
Shank Length
60.00mm
Shank Dia.
1-1/4 in
Overall Length
196.27mm
Max. Drilling Depth
101.24mm
Min. Drill Dia.
33.35mm
Flute Length
131.30mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Max. Drill Dia.
34.35mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Flanged Shank
Yes
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
TCF
ISO Number
TCF1313R3SLR125E
Flute Type
Slow Spiral
Spiral Direction
Drilling Application
ANSI Code
TCF1313R3SLR125E
Number of Coolant Holes
2
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Central Insert Style
TCF
Number of Inserts
2
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 101.24mm, TCF1313R3SLR125E, TCF, Coolant Through