  • Mfr # TCF120R3SLR20MA
  • Zoro # G3752145
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
20.00mm
Ratio
3xD
Mounting Style
Screw Clamp
Shank Length
50.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TCF120R3SLR20MA
Country of Origin
Italy
Dimensions
Diameter
20.00mm
Shank Length
50.00mm
Overall Length
105.43mm
Shank Dia.
20.00mm
Flute Length
50.80mm
Max. Drilling Depth
36.43mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Min. Drill Dia.
12.00mm
Max. Drill Dia.
12.50mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Toolholder Style
TCF
Spiral Direction
Standards
ISO 9766
Coolant Fed
Coolant Through
Flute Type
Slow Spiral
Number of Inserts
2
ANSI Code
TCF120R3SLR20MA
ISO Number
TCF120R3SLR20MA
Flanged Shank
Yes
Drilling Application
Number of Coolant Holes
2
Central Insert Style
TCF
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 36.43mm, TCF120R3SLR20MA, TCF, Coolant Through