  • Mfr # TCF125R4SLR20MA
  • Zoro # G3747622
Key Features
Diameter
20.00mm
Ratio
4xD
Overall Length
119.45mm
Cutting Direction
Right Hand
Shank Dia.
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF125R4SLR20MA
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
20.00mm
Overall Length
119.45mm
Shank Dia.
20.00mm
Shank Length
50.00mm
Max. Drilling Depth
50.45mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Flute Length
65.50mm
Min. Drill Dia.
12.50mm
Max. Drill Dia.
13.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Mounting Style
Screw Clamp
Number of Inserts
2
Drilling Application
ANSI Code
TCF125R4SLR20MA
Spiral Direction
Number of Coolant Holes
2
Flanged Shank
Yes
ISO Number
TCF125R4SLR20MA
Central Insert Style
TCF
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Flute Type
Slow Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
TCF
Standards
ISO 9766
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 50.45mm, TCF125R4SLR20MA, TCF, Coolant Through