  • Mfr # TCF155R2SLR25MB
  • Zoro # G3779192
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
25.00mm
Ratio
2xD
Shank Dia.
25.00mm
Mounting Style
Screw Clamp
Shank Length
56.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF155R2SLR25MB
Country of Origin
Canada
Dimensions
Diameter
25.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Shank Length
56.00mm
Overall Length
109.56mm
Flute Length
48.60mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Max. Drilling Depth
31.56mm
Min. Drill Dia.
15.50mm
Max. Drill Dia.
16.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Drilling Application
ANSI Code
TCF155R2SLR25MB
Spiral Direction
Right Hand
Number of Coolant Holes
2
Number of Inserts
2
Standards
ISO 9766
Central Insert Style
TCF
Flanged Shank
Yes
Flute Type
Slow Spiral
Toolholder Style
TCF
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Coolant Fed
Coolant Through
ISO Number
TCF155R2SLR25MB
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 2xD, Max. Drilling Depth 31.56mm, TCF155R2SLR25MB, TCF, Coolant Through