  • Mfr # TCF205R3SLR25MC
  • Zoro # G3778720
Key Features
Diameter
25.00mm
Ratio
3xD
Mounting Style
Screw Clamp
Shank Length
56.00mm
Shank Dia.
25.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF205R3SLR25MC
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
25.00mm
Shank Length
56.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Overall Length
145.24mm
Flute Length
84.80mm
Min. Drill Dia.
20.50mm
Max. Drilling Depth
62.24mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Max. Drill Dia.
21.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
2
Central Insert Style
TCF
ISO Number
TCF205R3SLR25MC
Drilling Application
Flanged Shank
Yes
Number of Inserts
2
Toolholder Style
TCF
Standards
ISO 9766
Spiral Direction
Right Hand
ANSI Code
TCF205R3SLR25MC
Flute Type
Slow Spiral
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 62.24mm, TCF205R3SLR25MC, TCF, Coolant Through