  • Mfr # TCF230R2SLR25MC
  • Zoro # G3776742
Diameter
25.00mm
Ratio
2xD
Shank Length
56.00mm
Shank Dia.
25.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF230R2SLR25MC
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
25.00mm
Shank Length
56.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Overall Length
132.80mm
Min. Drill Dia.
23.00mm
Max. Drilling Depth
46.80mm
Flute Length
72.10mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Max. Drill Dia.
23.50mm
ISO Number
TCF230R2SLR25MC
ANSI Code
TCF230R2SLR25MC
Description
Indexable Insert Drill, 2xD, Max. Drilling Depth 46.80mm, TCF230R2SLR25MC, TCF, Coolant Through