  • Mfr # TCF300R5SLR32ME
  • Zoro # G3778045
Diameter
32.00mm
Ratio
5xD
Shank Length
60.00mm
Shank Dia.
32.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF300R5SLR32ME
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
32.00mm
Shank Length
60.00mm
Shank Dia.
32.00mm
Overall Length
243.09mm
Max. Drilling Depth
151.09mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Min. Drill Dia.
30.00mm
Flute Length
178.10mm
ISO Number
TCF300R5SLR32ME
ANSI Code
TCF300R5SLR32ME
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 151.09mm, TCF300R5SLR32ME, TCF, Coolant Through