  • Mfr # TCF470R5SLR40MG
  • Zoro # G3761613
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Overall Length
350.70mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF470R5SLR40MG
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
350.70mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Max. Drilling Depth
236.70mm
Flute Length
274.30mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Min. Drill Dia.
47.00mm
ISO Number
TCF470R5SLR40MG
ANSI Code
TCF470R5SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 236.70mm, TCF470R5SLR40MG, TCF, Coolant Through