  • Mfr # TCF460R3SLR40MG
  • Zoro # G3750011
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Overall Length
252.67mm
Cutting Direction
Right Hand
Shank Length
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TCF460R3SLR40MG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
252.67mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Flute Length
176.50mm
Max. Drilling Depth
139.67mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Min. Drill Dia.
46.00mm
Max. Drill Dia.
47.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Standards
ISO 9766
Number of Coolant Holes
2
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
ISO Number
TCF460R3SLR40MG
Central Insert Style
TCF
ANSI Code
TCF460R3SLR40MG
Spiral Direction
Flute Type
Slow Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
Flanged Shank
Yes
Drilling Application
Toolholder Style
TCF
Number of Inserts
2
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 139.67mm, TCF460R3SLR40MG, TCF, Coolant Through