  • Mfr # TCF505R4SLR40MG
  • Zoro # G3751734
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
320.80mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF505R4SLR40MG
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
320.80mm
Shank Length
70.00mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Max. Drilling Depth
203.80mm
Flute Length
244.20mm
Min. Drill Dia.
50.50mm
Max. Drill Dia.
51.50mm
ANSI Code
TCF505R4SLR40MG
ISO Number
TCF505R4SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 203.80mm, TCF505R4SLR40MG, TCF, Coolant Through