  • Mfr # TCF510R2SLR40MG
  • Zoro # G3749950
Diameter
40.00mm
Ratio
2xD
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF510R2SLR40MG
Country of Origin
Canada
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
220.81mm
Shank Length
70.00mm
Min. Drill Dia.
51.00mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Flute Length
144.60mm
Max. Drilling Depth
103.81mm
Max. Drill Dia.
52.00mm
ISO Number
TCF510R2SLR40MG
ANSI Code
TCF510R2SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 2xD, Max. Drilling Depth 103.81mm, TCF510R2SLR40MG, TCF, Coolant Through