  • Mfr # TCF540R3SLR40MG
  • Zoro # G3761500
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Overall Length
283.89mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF540R3SLR40MG
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
283.89mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Flute Length
207.10mm
Min. Drill Dia.
54.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Max. Drilling Depth
163.89mm
Max. Drill Dia.
55.00mm
ISO Number
TCF540R3SLR40MG
ANSI Code
TCF540R3SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 163.89mm, TCF540R3SLR40MG, TCF, Coolant Through