  • Mfr # TCF540R5SLR40MG
  • Zoro # G3762541
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
391.89mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF540R5SLR40MG
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
391.89mm
Shank Length
70.00mm
Flute Length
315.10mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Min. Drill Dia.
54.00mm
Max. Drilling Depth
271.89mm
ANSI Code
TCF540R5SLR40MG
ISO Number
TCF540R5SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 271.89mm, TCF540R5SLR40MG, TCF, Coolant Through