  • Mfr # TCF570R3SLR40MH
  • Zoro # G3777199
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Overall Length
289.06mm
Shank Length
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF570R3SLR40MH
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
289.06mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Min. Drill Dia.
57.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Flute Length
213.00mm
Max. Drilling Depth
173.06mm
Max. Drill Dia.
58.00mm
ISO Number
TCF570R3SLR40MH
ANSI Code
TCF570R3SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 173.06mm, TCF570R3SLR40MH, TCF, Coolant Through