  • Mfr # TCF610R3SLR40MH
  • Zoro # G3777503
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Overall Length
304.18mm
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF610R3SLR40MH
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
304.18mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Min. Drill Dia.
61.00mm
Flute Length
227.90mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Max. Drilling Depth
185.18mm
Max. Drill Dia.
62.00mm
ANSI Code
TCF610R3SLR40MH
ISO Number
TCF610R3SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 185.18mm, TCF610R3SLR40MH, TCF, Coolant Through