  • Mfr # TCF610R5SLR40MH
  • Zoro # G3778632
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
426.18mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF610R5SLR40MH
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
426.18mm
Shank Length
70.00mm
Min. Drill Dia.
61.00mm
Max. Drilling Depth
307.18mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Flute Length
349.90mm
ANSI Code
TCF610R5SLR40MH
ISO Number
TCF610R5SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 307.18mm, TCF610R5SLR40MH, TCF, Coolant Through