  • Mfr # TCF630R2SLR40MH
  • Zoro # G3779509
Diameter
40.00mm
Ratio
2xD
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
249.23mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF630R2SLR40MH
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
249.23mm
Shank Length
70.00mm
Min. Drill Dia.
63.00mm
Flute Length
172.30mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Max. Drilling Depth
128.23mm
Max. Drill Dia.
64.00mm
ANSI Code
TCF630R2SLR40MH
ISO Number
TCF630R2SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 2xD, Max. Drilling Depth 128.23mm, TCF630R2SLR40MH, TCF, Coolant Through