  • Mfr # TCF670R4SLR40MH
  • Zoro # G3777835
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Overall Length
393.33mm
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TCF670R4SLR40MH
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
393.33mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Min. Drill Dia.
67.00mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Max. Drilling Depth
270.33mm
Flute Length
317.20mm
Max. Drill Dia.
68.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Standards
ISO 9766
Number of Coolant Holes
2
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
ANSI Code
TCF670R4SLR40MH
Flanged Shank
Yes
Flute Type
Slow Spiral
Central Insert Style
TCF
Drilling Application
Spiral Direction
ISO Number
TCF670R4SLR40MH
Toolholder Style
TCF
Number of Inserts
2
Coolant Fed
Coolant Through
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 270.33mm, TCF670R4SLR40MH, TCF, Coolant Through